Nowa architektura kart graficznych

AMD-ATIAMD, właściciel marki ATI, za powiada nową erę w produkcji kart graficznych. Przedstawiciel firmy ujawnił, że od dłuższego czasu prowadzone są prace nad nową architekturą w których budowane będą karty przyszłości.

Oczywiście, nowa architektura pozwoli na znaczne zwiększenie wydajności kart graficznym przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Nowe karty mają być produktami dziewiątej generacji, ich nazwa kodowa to Northern Islands. Pierwsze modele mogą pojawić się już w przyszłym roku, powinny być one już wyposażone w nową generację procesorów.

Na razie informacje o nowej architekturze są sprzeczne. Jedni uważają, że karty będą produkowane w technologi 32 nanometrów, jeszcze inni, że 28. Pojawiają się również spekulacje odnośnie nazw poszczególnych projektów, wymieniana jest Hecatonchires oraz konkretne karty Cozumel, Ibiza i Kauai (nazwy wysp). Inna teoria jest taka, że ATI równocześnie rozwija dwie nowe technologie chcąc w ten sposób całkowicie zaskoczyć konkurencję i zdominować rynek.

Comments are closed.